Monitoring owulacji

Monitoring owulacji może być stosowany zarówno w sytuacji, gdy para stara się o ciążę, jak i wtedy, gdy chce jej uniknąć. Zazwyczaj jednak monitorowanie jajeczkowania jest pierwszym krokiem do ustalenia źródła problemów z zajściem w ciążę.

Brak owulacji lub jej nieregularne występowanie jest bowiem jednym z najczęstszych powodów niepłodności kobiet.

Monitorowanie owulacji – co to jest

Jajeczkowanie jest warunkiem niezbędnym do zapłodnienia. Niestety, często, nawet u młodych kobiet, jest ono nieregularne lub nie występuje wcale. Powodów takiej sytuacji może być wiele: od zaburzeń hormonalnych, przez nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, po zespół policystycznych jajników.

Wszystkie te przyczyny wymagają podjęcia terapii. Zanim jednak lekarz zdiagnozuje źródła braku jajeczkowania i podejmie się leczenia umożliwiającego kobiecie zajście w ciążę, musi zlecić monitorowanie owulacji. To podstawowe badanie, które pomaga ustalić jej dni płodne lub wykryć ich brak.

Monitorowanie owulacji trwa zwykle przez jeden lub kilka cyklów i polega na ustaleniu, czy w jajnikach znajdują się prawidłowo rozwijające się pęcherzyki Graafa, jaka jest ich liczba i wielkość (rosną ok. 2 mm na dobę) oraz czy w odpowiednim czasie jeden z nich pęka, uwalniając komórkę jajową.

Monitoring ma na celu również sprawdzenie budowy endometrium – jego grubości oraz kontrolę zmian zachodzących w kanale szyjki macicy w zależności od momentu cyklu. Ostatecznym efektem monitorowania owulacji jest wyznaczenie jej dokładnej daty, co zwiększa szanse na zapłodnienie

Lekarze wykonujący badanie