USG ginekologiczne
Ginekologiczne badanie USG warto wykonywać profilaktycznie co dwa lata. Lekarz może też zlecić jego wykonanie u kobiet w ciąży, po porodzie, a także w różnych celach diagnostycznych lub kontrolnych. Na podstawie USG ginekologicznego ocenia się stan narządów rodnych, szyjkę i trzon macicy, jajniki, kondycję błony śluzowej jamy macicy i zatokę Douglasa. USG ginekologiczne wykonuje się w przypadku podejrzenia wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z takimi organami jak m.in. macica, jajowody, jajniki. Przede wszystkim wykonywane jest w celu diagnozy:
- nieprawidłowej budowy kości miednicy,
- nieprawidłowej budowy mięśni miednicy,
- nieprawidłowej budowy tkanek naczyń krwionośnych miednicy,
- wad anatomicznych w obrębie narządów płciowych,
- zmian nowotworowych narządów płciowych,
- nieprawidłowej grubości endometrium,
- torbieli występujących na narządach płciowych,
- wystąpienia ciąży pozamacicznej,
- nieprawidłowej lokacji wkładek wewnątrzmacicznych.
Ponadto wykonanie USG ginekologicznego zaleca się w przypadku wystąpienia takich objawów nieznanego pochodzenia, jak:
- niezwiązane z okresem krwawienie z pochwy,
- nagłe i niespodziewane bóle okolicy podbrzusza,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- nasilające się bóle menstruacyjne,
- nadmiernie obfite miesiączki,
- zanik krwawienia miesiączkowego,
- niemożność zajścia w ciążę,
- niemożności donoszenia ciąży,
- nieznanego pochodzenia torbiele na jajnikach,
- podejrzenie wystąpienia zespołu policystycznych jajników.
Przed przystąpieniem do wykonania badania należy dokonać odpowiednich przygotowań. Zaleca się, by na wykonanie badania USG ginekologicznego, wybrać dzień wypadający tuż po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Optymalny czas wykonania badania to 5–10 dni po zaprzestaniu krwawienia. Wykonywanie tego badania w trakcie okresu może być znacznie utrudnione oraz wiązać się z zagrożeniem zakażenia organizmu kobiety. W przypadku kobiet w wieku pomenopauzalnym termin badania jest dowolny, chyba że pacjentka suplementuje hormony płciowe (HRT). W takiej sytuacji powinna odczekać 6–10 dni od przyjęcia ostatniej tabletki.
W przypadku USG transwaginalnego zaleca się zadbać o okolicę miejsc intymnych bezpośrednio przed wykonaniem badania. Należy przede wszystkim dokładnie wymyć genitalia oraz opróżnić pęcherz moczowy.
W przypadku USG ginekologicznego wykonywanego metodą przezbrzuszną pacjentki powinny przystąpić do zabiegu z całkowicie wypełnionym pęcherzem. Jest to ważny warunek, ponieważ gromadzące się w jelitach gazy mogą blokować rozchodzące się fale dźwiękowe, a przez to zdeformować tworzony na ich podstawie obraz narządów rozrodczych. Wobec tego zaleca się, by kobiety planujące wykonanie USG ginekologicznego tą metodą około godziny przed przystąpieniem do badania wypiły litr wody.
Ponadto, niezależnie od metody wykonywania badania USG ginekologicznego, należy przygotować informację o dacie ostatniej miesiączki oraz poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach i przebytych chorobach związanych z narządami układu rozrodczego. Warto także przygotować informacje o przebiegu ostatnio wykonywanego USG ginekologicznego, jeśli takie miało miejsce.