Jestem 40+

Okres premenopauzalny jest pierwszym etapem długotrwałego procesu wygasania czynności hormonalnych jajników. Jest to proces przejścia od płodności do bezpłodności kobiety.

Premenopauza zaczyna się zwykle od 8 do 10 lat przed menopauzą. Kobiety przestają miesiączkować średnio w wieku 51 lat. Okres premenopauzalny przypada więc mniej więcej na 41 rok życia. Niektóre kobiety wchodzą w ten okres już po 35 roku życia. Po tym czasie dochodzi do całkowitego ustania miesiączkowania i ustania aktywności pęcherzykowej jajników. Jeżeli kobieta przestaje miesiączkować i minęło co najmniej 12 miesięcy bez krwawienia, można uznać, że weszła ona w kolejny etap wygaśnięcia, czyli menopauzę. Należy pamiętać, że menopauza nie jest chorobą, lecz naturalnym procesem wpisanym w życie kobiety. Leczeniem można złagodzić objawy menopauzy, ale nie jest możliwe jej cofnięcie. 

W przypadku kobiety, która jest w okresie premenopauzy i ma problemy z zajściem w ciąże, nie wszystko jest jeszcze stracone. Najważniejsza jest właściwa diagnostyka i badania. Można próbować zastosować leczenie hormonalne oraz sztucznie stymulować jajniki do produkcji jajeczek, w niektórych przypadkach niezbędne może być leczenie laparoskopowe.

Do najczęstszych objawów premenopauzy zaliczamy: