Niepłodność męska

Statystyki z ostatnich kilku lat potwierdzają, iż problem niepłodności pary leży w bardzo zbliżonej proporcji zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny 60%-40%. Aż 15-20% par znajdujących się w wieku prokreacyjnym, zmaga się z niepłodnością. Są to na tyle duże liczby, że Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za chorobę społeczną.

 W Polsce jest to ok 3 mln osób, które nie mogą cieszyć się własnym potomstwem. W diagnozowaniu i leczeniu niepłodności pary, aktualne badania nasienia mają ogromne znaczenie w szukaniu przyczyny problemów z zajściem w ciąże. Warto wykonać takie badania przed pierwszą wizytą u lekarza. 

Przyczyny niepłodności męskiej:

Choroby ogólne:

Choroby narządów płciowych mężczyzny:

Nieprawidłowe nasienie:

Pozostałe przyczyny:

Badanie nasienia

Podstawowym kryterium oceny potencjału płodności mężczyzny jest badanie nasienia (spermatogram, spermiogram) gdzie ocenia się jego cechy biofizyczne: ilość ejakulatu,  kolor, pH, lepkość, koncentrację plemników w 1 mililitrze nasienia, całkowitą liczbę plemników, ich ruchliwość, żywotność. Uzyskujemy również informację o budowie plemników oraz obecności innych komórek takich jak leukocyty czy komórki spermatogenezy. Dzięki skutecznej diagnostyce i leczeniu, większość z tych słabych parametrów można poprawić, bądź całkowicie cofnąć negatywne skutki.

Jakie są normy parametrów nasienia?

Parametr nasienia

Wartość referencyjna wg WHO

Objętość ejakulatu (ml)

1,5 

Całkowita liczba plemników (ml)

39

Koncentracja – liczba plemników (mln/ml)

15

Ogólna ruchliwość plemników – ruch postępowy i niepostępowy (%)

40

Odsetek właściwie poruszających się plemników – ruch postępowy (%)

32

Żywotność plemników – odsetek żywych (%) 

58

pH

7,2

Morfologia plemników – odsetek plemników w pełni prawidłowo zbudowanych (%)

4

Ilość obecnych leukocytów w ejakulacie (mln)

Najczęściej zadawane pytania?