Rejestracja 

887-220-088

Klinika Przyczynowego Leczenia Niepłodności

Jak przygotować się do badania nasienia?

Żeby badanie było jak najbardziej miarodajne i prawidłowo przeprowadzone, bardzo ważne jest dobre przygotowanie pacjenta do badania oraz przestrzeganie kliku zasad.

1. Zadzwoń do nas (887-220-088) i umów się na konkretny dzień i godzinę w celu przekazania materiału do badania. Nasz diagnosta laboratoryjny, będzie na Ciebie czekał o umówionej porze, ponieważ analiza próbki nasienia musi być wykonana w przeciągu 60 min. od ejakulacji (wytrysku). 

2. Jeżeli nie jesteś w stanie przyjechać z materiałem w mniej niż 60 min., zapraszamy do naszej placówki medycznej. Udostępnimy Państwu pokój z dogodnymi dla Pańtwa warunkami i poczuciem intymności.

3. Przed planowanym badaniem, zrezygnuj całkowicie ze spożywania alkoholu. Bardzo ważna jest higiena intymna przed oddaniem nasienia do badania. Przed współżyciem zaleca się oddanie moczu oraz dokładne umycie miejsc intymnych samą wodą, bez użycia mydła i wytarcie się jednorazowym ręcznikiem papierowym. Należy również dokładnie umyć ręce mydłem. Jest to szczególnie ważne w przypadku badania posiewów nasienia, gdzie zachowanie sterylności materiału jest bardzo ważne.

4. Całość ejakulatu oddajemy do sterylnego pojemniczka na mocz lub do specjalnej prezerwatywy bez środków plemnikobójczych (można zakupić taką prezerwatywę u nas w klinice, jest też możliwość wysyłki). Jeżeli zdecydujesz się na prezerwatywę, to jej całkowitą zawartość przelej do pojemniczka jałowego na mocz uważając aby nie dotknąć ejakulatu palcami. Próbka musi być możliwie sterylna. Zapisz dokładną godzinę ejakulacji, w celu podania jej diagnoście laboratoryjnemu.

5. Bardzo istotna jest wstrzemięźliwość od współżycia przed oddaniem nasienia do zbadania, wynosi ona 3-5 dni. Nasienie do badania musi pochodzić z pierwszego wytrysku po zalecanej wstrzemięźliwości. Jest to niezbędne do zachowania odpowiedniej ilości plemników w próbce. Okres ten dotyczy zarówno stosunków płciowych, jak i masturbacji. Badanie nasienia jest miarodajne maksymalnie do 7 dni od ostatniego wytrysku.  W przypadku kuracji antybiotykowej z wykonaniem próby należy poczekać około 2 tygodni.

6. Przed przelaniem nasienia, do pojemniczka jałowego zaleca się rozgrzanie pojemnika w dłoniach do temperatury ciała, żeby nie wystąpiła zbyt duża różnica temperatur. Próbkę transportujemy w warunkach termicznych zbliżonych do temperatury ludzkiego ciała, dlatego polecamy przewozić próbkę blisko ciała np. pod kurtką.

7. Pojemniczek dostarczamy osobiście do kliniki w przeciągu 60 min., na umówioną godzinę. Na miejscu pacjent odbywa krótki wywiad medyczny z naszym diagnostą laboratoryjnym.

8. Analiza nasienia nie jest skomplikowaną procedurą, dlatego wynik badania podstawowego zwykle dostępny jest w przeciągu jednego dnia roboczego, w wielu przypadkach zdarza się nawet, że wyniki są dostępne jeszcze tego samego dnia. Wyniki badania można otrzymać on-line.

9. Rekomendujemy, aby każde następne badanie nasienia, wykonywać w tej samej placówce medycznej, u tego samego diagnosty laboratoryjnego. Każdy diagnosta ma inne metody sprawdzania parametrów i inny sprzęt, dlatego żeby wyniki były jak najbardziej wiarygodne, warto tego przestrzegać.

Pomimo iż badanie nasienia jest istotną składową procesu diagnostyczno-terapeutycznego Przyczynowego Leczenia Niepłodności  jest ono niejednokrotnie pomijane bądź odwlekane w czasie. Niewątpliwie jest związane to z samą specyfiką badania, a mianowicie z kłopotliwym, dla niektórych wręcz kontrowersyjnym i trudnym do zaakceptowania z punktu moralnego sposobem pozyskania nasienia na drodze masturbacji.

Rozumiejąc rozterki naszych pacjentów oraz szanując ich intymność i wrażliwość nasza klinika zachęca małżonków do pozyskania materiału do analizy podczas normalnego współżycia w domu, stosując specjalną prezerwatywę do pobrania ejakulatu, a następnie dostarczenie materiału do badania w ciągu 60 min. od stosunku.

Zadzwoń do nas, w celu umówienia się na badanie 887-220-088.

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości możesz wysłać do nas e-mail na adres: info@cmscode.pl wpisując w tytule “Badanie nasienia”

Chce zajść w ciąże

O nas

Diagnostyka płodności

Niepłodność

Leczenie